Електронна книга от събитието
Под това мото на 18 март 2025 година по инициатива на учителката по английски език от 131 училище „Яворов“ в Ереван, г-жа Жулиета Сароян, се състоя вълнуваща дигитална среща между учениците от Армения и Пловдивското училище „Виктория и Крикор Тютюнджян“, единственото на Балканския полуостров, в което се изучава като избираем и факултативен учебен час – майчин арменски език.

Срещата се състоя в иновативното STEM пространство на арменското училище и на нея присъстваха директорът на училище „Яворов“ – г-жа Наира Закарян и колегите ѝ от арменска страна, а от българска страна, поздрав на арменски език отправи директорът на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджян“, г-н Симон Тютелян. Специален гост бе г-жа Димана Ибушева, старши експерт по приобщаващо образование в РУО Пловдив.

Учениците от Арменското училище в Пловдив, на английски език, подготвени от своята учителка, г-жа Златина Попова, разказваха на новите си приятели от Армения за българските традиции и обичаи, представиха им пъстра картина от свои презентации и дори имаше възстановка на някои от празниците. Представен беше обичаят „Сурвакане“, показана бе кукерска маска, имаше момичета лазарки и дори „хамкане“ като част от традициите на Заговезни.

От своя страна момичетата и момчетата от Армения приветстваха също на английски език своите връстници от България, разказваха за Армения, традиционните празници – Пун парегентан и Вартавар и дори показаха музикално изпълнение на древения арменски музикален инструмент-саз, на който са свирели трубадурите, а най-известен изпълнител е Саят Нова.


С поздрав към всички участници се обърна директорът на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджян“, г-н Симон Тютелян, който говори за генетическата връзка и историческата съдба, които формират близките отношения между двата народа.

Проектът за съвместни инициативи между двете училища ще продължи, като има идея да се разширява обменът в една динамична и съзидателна среда, за да бъдат обсъдени успешни методи, да се споделят добри практики и да се даде живот на нови идеи, които могат да променят начина, по който младите хора се докосват до магията на изкуството и културата.
